bře 22, 2012

Ohlédnutí za seminářem o lidových řemeslech


Nemáte čepici? Udělejte si ji z choroše

12. března 2012 7:03

HORNÍ LOMNÁ - V kouzelném prostředí beskydského podhůří, v Horní Lomné, proběhla v sobotu 10. března akce nazvaná Za společným dědictvím předchozích generací. Organizátorem řady zajímavých přednášek a prezentací bylo občanské sdružení Koliba a Ognisko Goroli Śląskich v Košařiskách. 

Ačkoliv si mnozí zástupci současného světa plného úžasných moderních technologií myslí, že odkaz předků je jen nic neříkající fráze, návštěvníci sobotní akce tento názor určitě nesdílejí. Přednášející, mezi nimiž byli například malíř a milovník dějin Jablunkovska Antoni Szpyrc, etnograf a historik Jiří Langer či znalec dávných technologií Václav Michalička, je přesvědčili o tom, že nezapomínat na umění předcházejících generací se může vždycky hodit.
Antoni Szpyrc ukazoval návštěvníkům zdobení starých truhel. "Zpočátku byla truhla prostá, bez zdobení. Později se ale její podoba měnila. Stolaři, kteří je vyráběli, se museli také naučit je zdobit. Pro každou stolařskou dílnu pak byl typický jiný dekor," vysvětlil mimo jiné Antoni Szpyrc. 
O tom, co všechno využívali naši předci z darů lesa, hovořil Václav Michalička z Muzea Novojičínska. V podstatě všem přítomným poradil, jak si udělat čepici z troudnatce kopytovitého (což je vlastně choroš), kabelku z kůry stromu či střevíce z lýčí.

Dana Kohutová

www.ehutnik.cz


Jak żyli nasi przodkowie w Beskidach

so, 10.3.2012


Seminarium etnograficzne w Łomnej Górnej.  DANUTA CHLUP

Wykłady dotyczyły tradycyjnego rzemiosła i dawnych technologii w regionie jabłonkowskim. Antoni Szpyrc opowiadał o cieszyńskich malowanych trówłach, które sam obecnie restauruje, Jiří Langer – o tym, jak w różnych regionach, w zależności od miejscowych uwarunkowań, zmieniały się zwyczaje dotyczące podziału dyspozycyjnego wiejskich zabudowań, Václav Michalička ciekawie opowiadał o tym, jakim skarbnicem surowców jeszcze sto lat temu był las i w jaki sposób ludzie umieli przetwarzać nie tylko drewno, ale też żywicę, korę czy korzenie. Ostatnim prelegentem był Józef Michałek, propagator wypasu owiec w Beskidach i produktów pasterskich.

 

DANUTA CHLUP

www.glosludu.cz

Těšíme se na setkání s milovníky gorolského folklóru v sobotu 19. 5. 2012

v Košařiskách na Miyszani łowiec.

Kategorie: Archiv
Zaslal: admin